Live Below the Line – Day 3

Pasta in a hurryOh dear, still failing to meet the £1 a day target.

Tonight we are having our old favourite, a bargain version of Jamie Oliver’s Pasta al forno con pomodori e mozzarella using basics from Aldi. The most expensive item is the mozzarella at 44p per packet yet still it comes out at about 36p a portion. So with porridge at 7p, including milk and sugar, lunch at 40p as it was left over sausage casserole and tea at 4p for 2 cups (no milk) and a bottle of water I have ‘spent’ 94p on food and drink today.

I have now tallied what we have eaten the past 3 days, and what that has cost in real terms. So far this is £13.78 for three adults, or £1.53 per person per day. The most expensive meal was probably the sausage casserole followed by the pasta bake that was made before the challenge for supper on Saturday. Leftovers from this have been meals for The Gamer when he has not wanted to eat lentils or soup. Both of these contained meat. If I took the meat our of the menu we would be within the £1 per person a day. Oh and The Gamer bought fast food for two days when he has been out with friends. So add £6 to that total and now I am way over budget.

Yet, I think if I tallied up my costs I am within the £1 a day. And not hungry.

This is only possible because I did not go and shop with £5 on Monday. I have only used 200g of 2kg lentils and 100g of 1kg of rice so far and have costed meals based on those portions. I cannot buy small portions at the same cost per kg of these items. The bigger the pack the lower the price. So in a way this is where the challenge is flawed as it does not factor in the saving by buying larger packs that are better value. Yet if you are on a low income or benefits, the chances are you will only have £5 per person for food. This means you cannot afford to buy in bulk and reduce costs over a longer time.

What is the answer? I have ideas but I would be interested in what others think.

Advertisements

3 thoughts on “Live Below the Line – Day 3

  1. I found the challenge flawed in that way, as well.
    In the end, I ended up spending more money for less food, which is something that I wouldn’t have normally done. I bought as many things in bulk as I could, but other things I just couldn’t afford and had to cut them out all together. But, maybe that’s part of the challenge, having to decide between what you can buy and what you can’t.

    Like

    • I think if we only had a £5 and no store cupboard, it shows you how tough it is to live on a limited income. which many people do have to face, so cannot afford to buy in bulk. Which is why we need food co ops that sell smaller amounts at the same price per kilo as bulk buyers access.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s